وبلاگ رسمی دکتر کریمیان

اطلاعات تکمیلی جراحی بینی

جراح بینی در جلسه اول از شما چه سوالی می کند؟

برای جراحی بینی باید یک شرح حال کامل از بیمار گرفته شود شامل مشکلات ظاهری (قوز بینی،نوک پهن وگرد،درازای نوک بینی و افتادگی آن،کوتاهی بیش از حد نوک بینی،انحراف ظاهری،پوست کلفت بینی،گوشتی بودن،شکل سوراخ ها و پهن بودن پره ها) و مشکلات داخلی (بسته بودن یک سوراخ،تنفس متناوب گاهی از یک سوراخ و گاهی سوراخ دیگر،خرخر کردن،خشکی صبحگاهی دهان،ترشح چرکی از بینی یا ترشح صبحگاهی ته حلق،آلژی فصلی به صورت ترشح آبکی همراه با عطسه و خارش داخل بینی،خشکی مخاط و سابقه خونریزی مکرر یا فراوان)سوالات دیگری که باید پرسیده شود عبارتند از : سابقه جراحی قبلی روی بینی یا سایر قسمت های بدن،مصرف سیگار و مواد مخدر(مخصوصا کوکایین که باعث تخریب پوست،مخاط و اسکلت بینی می شود.) سابقه بیماری مهم فعلی یا قلبی که ممکن است روند بیهوشی یا جراحی را با خطر روبرو کند مثل بیماری قبلی یا دیابت،فشار خون بالا و آسم.

در ضمن باید انگیزه بیمار هم از جراحی بینی مشخص شود و همین طور و ضعیت عمومی روانی مانند سابقه بیماری های مهم روانپزشکی و مصرف داروهای اعصاب نیز پرسیده شود.

پزشک چه چیز را معاینه می کند؟

بیمار را از سر تا پا باید معاینه کند تا متوجه شود بیماری مهمی ندارد ،بسیاری از بیماران که انگیزه های روانی شدید برای عمل زیبایی بینی دارند مشکلات خود را از پزشک پنهان می کنند مانند بیماریهای شدید جسمی که بیهوشی برای آنها خیلی خطرناک است.مشاوره قلب و بیهوشی در صورت شک به مشکلات قلبی تنفسی و مشاوره روانپزشکی در بیمارانی که انتظارات و رفتار های غیر طبیعی دارند الزامی است.بعد از معاینه کلی،معاینه اختصاصی بینی و صورت انجام می شود.

جراحی زیبایی بینی

شامل بررسی قوام پوست(ضخیم و نازک بودن)،تقارن بینی و صورت ،عدم تناسب بینی با صورت و وجود نا هنجاری های دیگر در صورت که باعث می شود بینی بزرگ به نظر آید مانند کوچک بودن چانه،برجسته نبودن گونه ها،لاغر و کشیده بودن صورت که در بسیاری از موارد اصلاح همزمان آن لازم است در غیر این صورت بیمار از بهترین نتیجه عمل بینی راضی نخواهد بود.داخل بینی باید با اسپکولوم معاینه شود شامل معاینه سپتوم،دریچه های داخلی و خارجی،شاخک تهتانی و میانی و مخاط بینی .

 نقش عکس گرفتن و طراحی کامپیوتری در جراحی بینی چیست؟

هم به نفع بیمار هم به نفع پزشک است . اولا در عکس ها تمام عیوب بینی را در زوایای مختلف می بیند و متوجه می شود چه مشکلاتی دارد که از پزشک درخواست کند آنها را برطرف کند،پزشک هم قبل از بیهوش کردن بیمار متوجه می شود که بینی چه عیب هایی دارد و چه کارهایی باید برای اصلاح آن انجام دهد.شاید عجیب باشد اما خیلی از بیماران قبل از جراحی به خاطر اینکه بینی خود را زشت می بینند اصلا به آن نگاه نمی کنند و فقط زشتی کل بینی خود را متوجه می شوند اما بعد از جراحی و زیبا شدن به آن با دیده کارشناسی و وسواسی می نگرند و حتی متوجه جزئی ترین اشکال آن می شوند که هم خودشان را عذاب می دهند و هم ناراحتی خود را به پزشک منتقل می کنند.بسیاری از بیماران با دیدن عکس های بزرگ در نماهای مختلف برای اولین بار متوجه عیوب یک قسمت بینی خود می شوند.

شبیه سازی(تصویر نگاری)کامپیوتری هم در عمل جراحی بینی بسیار کمک کننده است بر طرف کردن عیوب و و مشاهده تاثیر آن در زیبا کردن بینی به بیماران اعتماد به نفس بیشتری برای جدی کردن تصمیم خود برای جراحی می دهد .بعد از برطرف کردن عیوب و ایجاد حالت طبیعی به خواسته بیمار جهت زیبا کردن بینی توجه کنید چون همین تفاوت هاست که باعث می شود بیمار یک پزشک را انتخاب کند،بعضی از جراحان بینی به بیمار می گویند که من هرکاری خواستم خودم انجام می دهم ، البته در بسیاری از موارد بر آوردن خواسته های اکثر بیماران مانند کوچک کردن بیش از حد بینی،قوسی کردن غیر طبیعی پل بینی،متفارن کردن بینی های کاملا کج،کاملا مساوی کردن سوراخ های متفاوت به هیچ وجه امکان پذیر نیست.ولی غالبا بینی هایی که نوک کمی سربالا و پل بینی کمی قوسی دارند مطلوب اکثر بیماران هستند. در بسیاری از موارد بیمارانی که مشکل شدید روانی دارند یا خواسته های شدیدا غیر طبیعی در همین طراحی شناخته می شوند و ضمن احتراز از عمل آنها،جراح از خطر بزرگی رهایی می یابد.

تصویر نگاری در یک کلام به جراح بینی نشان می دهد که بیمار چه می خواهد و به چه می اندیشد؟تا چه حد دقیق و وسواسی و یا کلا هیچ ارتباطی با واقعیت نمی تواند برقرار کند،منطقی است و معقول و یا خیال پرداز و بلند پرواز آیا بیمار عمل جراحی بینی بکند یا نکند؟در ضمن اگر پزشک صادقانه و آنچه که می تواند به بیمار نشان دهد بیمار می فهمد قرار است بعد از عمل چگونه شود و بعد از جراحی توقعی بیش ار آنچه که به وی نشان داده از پزشک نخواهد داشت.

زیبایی صورت و بینی  خود را به جراح پلاستیک دارای بورد تخصصی جراحی پلاستیک بسپارید افرادی که با آموزش آکادمیک اعمال جراحی بینی را انجام می دهند.

در هر سال قریب به یک میلیون نفر در ایران جراحی زیبایی بینی انجام می دهند.بدشکلی های بینی یا به صورت مادرزادی به وجود می آیند،یا در حین رشد ایجاد می شود و یا با گذشت سن و پیری به وجود می آیند.در بعضی ناهنجاری بینی بر اثر شکستگی به وجود می آید و در برخی بیماران نیز رینو پلاستی همراه با سپتوپلاستی یا جراحی انحراف بینی روشی برای بهبود وضعیت تنفس از راه بینی است. چون بینی موقعیتی در مرکز صورت دارد. شکل و اندازه آن تأثیر قابل توجهی بر زیبایی دارد. در بسیاری از موارد حتی یک تغییر کوچک در بینی می تواند تأثیر قابل توجهی در زیبایی بینی داشته باشد. در اغلب موارد این تغییر بیش از آنکه موردتوجه عموم مردم قرار گیرد برای خود بیمار مهم است و باعث بهبود قابل توجهی در روحیه بیمار دارد.

رینوپلاستی مدرن | جراحی بینی | اسکلت داخلی بینی | استخوان بینی | غضروفهای بینی | اسکلت بینی | شکل ظاهری بینی | داخل بینی | دریچه های تنفسی بینی | شکل غیر طبیعی بینی | عوارض جراحی بینی | ساختار دریچه های تنفسی بینی | استحکام ساختمان بینی | رینو پلاستی کلاسیک | مخاط بینی | اسکلت بندی بینی | رباط های نگهدارنده بینی | کوچک کردن بینی | عمل جراحی بینی | چسبندگی داخلی بینی|آشنایی با جراحی بینی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>